Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Our Media/Results from PreClassic.com - The official Prefontaine Classic website  

Select Year:

PreClassic.com - The official Prefontaine Classic website
May 30th - May 31st
Eugene, Oregon, United States
 

Our Results

 

2014 Results - Prefontaine Classic

Published by PreClassic.com - The official Prefontaine Classic website on May 31 2014, 07:44 PM

Prefontaine Classic website

Meet info

Start Lists

Men's 100m
Wind: +2.7
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Justin GATLIN USA 82 9.76 1275 
2. Michael RODGERS USA 85 9.80 1260 
3. Jimmy VICAUT FRA 92 9.89 1229 
4. Nesta CARTER JAM 85 9.89 1229 
5. Nickel ASHMEADE JAM 90 9.95 1208 
6. Maurice MITCHELL USA 89 10.04 1177 
7. Peimeng ZHANG CHN 87 10.08 1163 
8. Simon MAGAKWE RSA 86 10.13 1146 

Men's 400m
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Kirani JAMES GRN 92 43.97 1252 WL
2. LaShawn MERRITT USA 86 43.97 1252 WL
3. Youssef Ahmed MASRAHI KSA 87 44.77 1196 SB
4. Christopher BROWN BAH 78 45.15 1169 SB
5. Josh MANCE USA 92 45.31 1158 SB
6. Martyn ROONEY GBR 87 45.52 1144 SB
7. Tony MCQUAY USA 90 46.25 1095 
- Lalonde GORDON TTO 88 DNF

Men's 800m
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Nijel AMOS BOT 94 1:43.63 1216 WL
2. Mohammed AMAN ETH 94 1:43.99 1204 SB
3. Abubaker KAKI SUD 89 1:44.09 1201 SB
4. Pierre-Ambroise BOSSE FRA 92 1:44.44 1191 SB
5. Adam KSZCZOT POL 89 1:44.65 1184 SB
6. Marcin LEWANDOWSKI POL 87 1:44.79 1180 SB
7. David RUDISHA KEN 88 1:44.87 1177 SB
8. Andrew OSAGIE GBR 88 1:45.37 1162 SB
9. Alfred KIPKETER KEN 96 1:46.15 1139 
10. Duane SOLOMON USA 84 1:47.40 1101 
- Bram SOM NED 80 DNF 

Men's International 800m
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Job KINYOR KEN 90 1:44.70 1183 
2. Elijah GREER USA 90 1:45.30 1164 SB
3. Erik SOWINSKI USA 89 1:45.64 1154 
4. Wesley VÁZQUEZ PUR 94 1:45.73 1151 
5. Mukhtar MOHAMMED GBR 90 1:46.74 1121 SB
6. Charles JOCK USA 89 1:46.84 1118 
7. Michael RUTT USA 87 1:47.25 1106 
8. Michael RIMMER GBR 86 1:49.55 1039 
9. Tyler MULDER USA 87 1:51.07 996 
- Harun ABDA USA 90 DNF     

Men's Bowerman Mile
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Ayanleh SOULEIMAN DJI 92 3:47.32 1236 WL, PB
2. Silas KIPLAGAT KEN 89 3:47.88 1228 PB
3. Aman WOTE ETH 84 3:48.60 1219 PB
4. Abdelaati IGUIDER MAR 87 3:49.09 1213 PB
5. James Kiplagat MAGUT KEN 90 3:49.43 1208 PB
6. Collins CHEBOI KEN 87 3:49.56 1207 PB
7. Asbel KIPROP KEN 89 3:50.26 1197 SB
8. Matthew CENTROWITZ USA 89 3:50.53 1194 PB
9. Johan CRONJE RSA 82 3:50.70 1192 PB
10. Bethwell BIRGEN KEN 88 3:51.12 1186 SB
11. Taoufik MAKHLOUFI ALG 88 3:52.16 1173 PB
12. Mekonnen GEBREMEDHIN ETH 88 3:53.22 1159 SB
13. Henrik INGEBRIGTSEN NOR 91 3:53.62 1154 PB
14. Will LEER USA 85 3:56.72 1115 SB
- Andrew Kiptoo ROTICH KEN 87 DNF   
- Hillary Kipkorir MAIYO KEN 93 DNF   

Men's International Mile
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Leonel MANZANO USA 84 3:52.41 1170 SB
2. Jordan MCNAMARA USA 87 3:52.89 1164 SB
3. Evan JAGER USA 89 3:53.33 1158 PB
4. Patrick CASEY USA 90 3:53.71 1153 PB
5. Garrett HEATH USA 85 3:53.76 1152 SB
6. Ryan GREGSON AUS 90 3:53.85 1151 SB
7. David TORRENCE USA 85 3:53.95 1150 SB
8. Fouad EL KAAM MAR 88 3:54.21 1147 PB
9. Lopez LOMONG USA 85 3:54.28 1146 SB
10. Charlie GRICE GBR 93 3:56.94 1112 SB
11. Ciaran O'LIONAIRD IRL 88 3:57.99 1099 SB
12. Andrew BAYER USA 90 3:59.76 1077 SB
13. Blake HANEY USA 96 4:10.41 950 SB
- Matt MINER USA 90 DNF   
- Daniel Kipchirchir KOMEN KEN 84 DNS   
- Paul ROBINSON IRL 91 DNF  

Men's 5000m
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Caleb Mwangangi NDIKU KEN 92 13:01.71 1203 WL, PB
2. Yenew ALAMIREW ETH 90 13:02.91 1199 SB
3. Edwin Cheruiyot SOI KEN 86 13:04.92 1192 SB
4. Albert ROP BRN 92 13:06.12 1187 SB
5. Isiah Kiplangat KOECH KEN 93 13:07.55 1182 SB
6. John KIPKOECH KEN 91 13:11.02 1170 
7. Hagos GEBRHIWET ETH 94 13:13.19 1162 
8. Augustine Kiprono CHOGE KEN 87 13:14.23 1158 SB
9. Chris DERRICK USA 90 13:15.55 1153 
10. Hassan MEAD USA 89 13:19.57 1139 
11. Ben TRUE USA 85 13:25.11 1119 
12. Collis BIRMINGHAM AUS 84 13:27.17 1112 
13. Antonio ABADÍA BECI ESP 90 13:30.91 1099 PB
14. Bernard LAGAT USA 74 13:31.23 1098 SB
15. Juan Luis BARRIOS MEX 83 13:43.12 1057 SB
16. Girma MECHESO USA 88 13:45.25 1049 SB
17. Ryan HILL USA 90 13:57.12 1009 
- Cameron LEVINS CAN 89 DNF   
- Andrew BUMBALOUGH USA 87 DNF   
- German FERNANDEZ USA 90 DNF   
- Gideon GATHIMBA KEN 80 DNF   
  
Men's 10,000m
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Galen RUPP USA 86 26:44.36 1251 WL, AR
2. Paul Kipngetich TANUI KEN 90 26:49.41 1243 PB
3. Bitan KAROKI KEN 90 26:52.36 1238 PB
4. Stephen SAMBU KEN 88 26:54.61 1235 PB
5. Emmanuel Kipkemei BETT KEN 83 27:21.61 1192 SB
6. Kenneth Kiprop KIPKEMOI KEN 84 27:30.94 1177 SB
7. El Hassan EL ABBASSI BRN 84 27:32.96 1174 PB
8. Teklemariam MEDHIN ERI 89 27:38.83 1165 SB
9. Birhan NEBEBEW ETH 94 27:42.89 1158 SB
10. Timothy TOROITICH UGA 91 27:43.27 1158 SB
11. Goitom KIFLE ERI 93 27:43.30 1158 SB
12. Bouabdellah TAHRI FRA 78 27:57.52 1136 SB
13. Samuel CHELANGA KEN 85 27:59.74 1132 SB
14. Leonard KORIR KEN 86 28:01.85 1129 SB
15. Wilson Kiprono TOO KEN 91 28:03.21 1127 PB
- Aaron BRAUN USA 87 DNF   
- Yigrem DEMELASH ETH 94 DNF   
- Mike Kipruto KIGEN KEN 86 DNF   
- Ben ST. LAWRENCE AUS 81 DNF   
- Dawit WOLDE ETH 91 DNF   
- Mumin GALA DJI 86 DNS 

Men's 110mH
Wind: +0.8
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Pascal MARTINOT-LAGARDE FRA 91 13.13 1225 WL
2. Hansle PARCHMENT JAM 90 13.20 1212 
3. David OLIVER USA 82 13.21 1210 SB
4. Ryan WILSON USA 80 13.25 1202 SB
5. Sergey SHUBENKOV RUS 90 13.29 1194 SB
6. Ashton EATON USA 88 13.35 1183 PB
7. Jeff PORTER USA 85 13.43 1168 
8. Jason RICHARDSON USA 86 13.64 1128 SB

Men's Pole Vault
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Renaud LAVILLENIE FRA 86 5.80 1212 
2. Augusto DUTRA BRA 90 5.63 1165 SB
3. Jan KUDLIČKA CZE 88 5.63 1165 SB
4. Raphael HOLZDEPPE GER 89 5.53 1138 SB
5. Konstantinos FILIPPIDIS GRE 86 5.53 1138 
5. Brad WALKER USA 81 5.53 1138 SB
7. Thiago BRAZ BRA 93 5.43 1110 SB
8. Changrui XUE CHN 91 5.43 1110 
8. Malte MOHR GER 86 5.43 1110 

Men's Triple Jump
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Wind Score 
1. Will CLAYE USA 91 17.66 +0.8 1231 PB
2. Christian TAYLOR USA 90 17.42 +2.6 1194 
3. Lyukman ADAMS RUS 88 17.29 +1.4 1188 SB
4. Ernesto REVÉ CUB 92 17.06 +2.0 1159 
5. Alexey FEDOROV RUS 91 16.72 +1.9 1124 SB
6. Chris CARTER USA 89 16.71 +3.1 1116 
7. Bin DONG CHN 88 16.65 +2.1 1115 
8. Benjamin COMPAORÉ FRA 87 16.57 +1.5 1110 SB
9. Daniele GRECO ITA 89 16.33 -0.1 1093 SB
- Christian TAYLOR USA 90 16.80 +1.7 1133 SB
- Chris CARTER USA 89 16.65 +1.8 1117 
- Bin DONG CHN 88 16.09 +0.8 1064 

Men's Javelin Throw
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Vítězslav VESELÝ CZE 83 83.75 1146 
2. Andreas THORKILDSEN NOR 82 80.52 1101 SB
3. Dmitriy TARABIN RUS 91 80.28 1097 
4. Petr FRYDRYCH CZE 88 78.86 1077 
5. Thomas RÖHLER GER 91 78.63 1074 
6. Kim AMB SWE 90 77.36 1056 
7. Keshorn WALCOTT TTO 93 75.50 1030 
8. Sam HUMPHREYS USA 90 73.60 1003 

Men's Shot Put
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Reese HOFFA USA 77 21.64 1219 SB
2. Joe KOVACS USA 89 21.46 1208 
3. Christian CANTWELL USA 80 21.38 1203 
4. Kurt ROBERTS USA 88 20.71 1163 
5. Tomasz MAJEWSKI POL 81 20.59 1156 
6. Tom WALSH NZL 92 20.51 1151 
7. Germán Luján LAURO ARG 84 20.09 1126 
8. Ladislav PRÁŠIL CZE 90 18.92 1056






Women's 200m
Wind: +1.5
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Tori BOWIE USA 90 22.18 1210 WL, PB
2. Blessing OKAGBARE NGR 88 22.23 1205 PB
3. Allyson FELIX USA 85 22.44 1183 SB
4. Murielle AHOURE CIV 87 22.61 1165 SB
5. Kimberlyn DUNCAN USA 91 22.66 1160 
6. English GARDNER USA 92 22.81 1145 SB
7. Jeneba TARMOH USA 89 22.88 1138 
8. Shelly-Ann FRASER-PRYCE JAM 86 23.06 1119 

Women's 400m
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Novlene WILLIAMS-MILLS JAM 82 50.40 1189 
2. Francena MCCORORY USA 88 50.53 1184 
3. Stephenie Ann MCPHERSON JAM 88 50.63 1180 
4. Natasha HASTINGS USA 86 50.67 1179 SB
5. Amantle MONTSHO BOT 83 50.73 1176 
6. Sanya RICHARDS-ROSS USA 85 51.19 1158 SB
7. Joanna ATKINS USA 89 51.48 1147 
8. Libania GRENOT ITA 83 51.83 1133 SB

Women's National 800m Section 1
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Justine FEDRONIC FRA 91 2:01.50 1127 SB
2. Jessica JUDD GBR 95 2:02.28 1113 SB
3. Diane CUMMINS CAN 74 2:02.64 1107 
4. Helen CROFTS CAN 90 2:02.74 1105 
5. Phoebe WRIGHT USA 88 2:03.37 1094 
6. Rachel FRANCOIS CAN 92 2:04.55 1074 
7. Hillary HOLT USA 92 2:06.00 1049 PB
8. Gabriele GRUNEWALD USA 86 2:06.77 1036 SB
9. Selma KAJAN AUS 91 2:07.34 1027 
10. Chunyu WANG CHN 95 2:10.47 975 SB
- Dana MECKE USA 87 DNF   

Women's National 800m Section 2
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Chanelle PRICE USA 90 2:00.38 1146 
2. Maggie VESSEY USA 81 2:00.48 1145 
3. Melissa BISHOP CAN 88 2:00.52 1144 SB
4. Heather KAMPF USA 87 2:00.65 1142 SB
5. Angelika CICHOCKA POL 88 2:00.90 1137 SB
6. Geena GALL USA 87 2:01.15 1133 
7. Jemma SIMPSON GBR 84 2:01.50 1127 SB
8. Mary CAIN USA 96 2:02.31 1112 SB
9. Jessica SMITH CAN 89 2:03.28 1096 
10. Christina RODGERS USA 88 2:03.40 1094 
- Shannon LEINERT USA 87 DNF

Women's 1500m
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Hellen OBIRI KEN 89 3:57.05 1229 WL, PB
2. Abeba AREGAWI SWE 90 3:57.57 1225 SB
3. Faith Chepngetich KIPYEGON KEN 94 3:58.01 1222 SB
4. Jenny SIMPSON USA 86 3:58.28 1219 PB
5. Sifan HASSAN NED 93 3:59.38 1210 PB
6. Eunice Jepkoech SUM KEN 88 4:01.54 1193 PB
7. Brenda MARTINEZ USA 87 4:02.52 1185 SB
8. Laura WEIGHTMAN GBR 91 4:02.72 1184 PB
9. Zoe BUCKMAN AUS 88 4:04.09 1173 PB
10. Treniere MOSER USA 81 4:04.74 1168 SB
11. Siham HILALI MAR 86 4:05.46 1162 SB
12. Hannah ENGLAND GBR 87 4:07.40 1147 SB
13. Elise CRANNY USA 96 4:13.38 1100 
- Phoebe WRIGHT USA 88 DNF  

Women's 2 Miles
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Mercy CHERONO KEN 91 9:13.27 1190 WL, PB
2. Viola Jelagat KIBIWOT KEN 83 9:13.48 1190 PB
3. Mimi BELETE BRN 88 9:13.85 1189 ABP
4. Shannon ROWBURY USA 84 9:20.25 1168 ABP
5. Sally KIPYEGO KEN 85 9:22.10 1162 PB
6. Belaynesh OLJIRA ETH 90 9:23.32 1158 PB
7. Margaret Wangari MURIUKI KEN 86 9:24.89 1153 PB
8. Betsy SAINA KEN 88 9:26.63 1148 PB
9. Jordan HASAY USA 91 9:35.05 1122 PB
10. Buze DIRIBA ETH 94 9:40.01 1106 PB
11. Maryam Yusuf JAMAL BRN 84 9:40.04 1106 PB
12. Renata PLIŚ POL 85 9:42.23 1099 PB
13. Chelsea REILLY USA 89 9:42.51 1098 PB
14. Laura THWEATT USA 88 9:44.46 1092 PB
15. Brianna FELNAGLE USA 86 9:54.61 1062 PB
16. Betlhem DESALEGN UAE 91 10:06.84 1025 PB
- Anne KESSELRING GER 89 DNF   
- Heather KAMPF USA 87 DNF  

Women's 400mH
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Kaliese SPENCER JAM 87 54.29 1195 WL
2. Kori CARTER USA 92 55.22 1166 
3. Tiffany WILLIAMS USA 83 55.97 1143 
4. Shevon STODDART JAM 82 56.15 1137 
5. Denisa ROSOLOVÁ CZE 86 56.45 1128 SB
6. Yadisleidy PEDROSO ITA 87 56.66 1121 SB
7. Dalilah MUHAMMAD USA 90 58.89 1054 
8. Georganne MOLINE USA 90 1:00.86 997 

Women's 3000mSC
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Sofia ASSEFA ETH 87 9:11.39 1215 WL
2. Hiwot AYALEW ETH 90 9:12.89 1211 SB
3. Emma COBURN USA 90 9:17.84 1199 PB
4. Etenesh DIRO NEDA ETH 91 9:25.69 1179 SB
5. Purity KIRUI KEN 91 9:29.18 1171 
6. Lidya CHEPKURUI KEN 84 9:32.03 1163 SB
7. Fancy CHEROTICH KEN 90 9:41.02 1141 SB
8. Gesa Felicitas KRAUSE GER 92 9:42.95 1137 SB
9. Ashley HIGGINSON USA 89 9:50.12 1119 
10. Habiba GHRIBI TUN 84 9:53.29 1111 SB
11. Eilish MCCOLGAN GBR 90 10:15.59 1058 SB
- Aisha PRAUGHT USA 89 DNF   
- Jamie CHEEVER USA 87 DNF   
- Milcah CHEMOS KEN 86 DNF   
- Lauren JOHNSON USA 87 DNF   

Women's High Jump
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Anna CHICHEROVA RUS 82 2.01 1212 WL
2. Justyna KASPRZYCKA POL 87 1.99 1193 PB
3. Ruth BEITIA ESP 79 1.99 1193 SB
4. Mariya KUCHINA RUS 93 1.97 1173 SB
5. Ana ŠIMIĆ CRO 90 1.95 1154 
6. Irina GORDEYEVA RUS 86 1.95 1154 SB
7. Kamila LIĆWINKO POL 86 1.95 1154 SB
8. Brigetta BARRETT USA 90 1.88 1086 
9. Chaunte LOWE USA 84 1.88 1086   

Women's Long Jump
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Wind Score 
1. Ivana SPANOVIĆ SRB 90 6.88 +1.5 1169 WL, PB
2. Darya KLISHINA RUS 91 6.88 +0.6 1175 WL
3. Éloyse LESUEUR FRA 88 6.87 +1.0 1170 SB
4. Brittney REESE USA 86 6.86 +1.6 1164 SB
5. Tori BOWIE USA 90 6.82 +0.7 1161 SB
6. Shara PROCTOR GBR 88 6.60 +2.3 1104 
7. Janay DELOACH SOUKUP USA 85 6.41 +1.5 1067 SB
- Shara PROCTOR GBR 88 6.58 +0.7 1108 

Women's Discus Throw
Pl. Athlete / Team Cnt. Birth Result Score 
1. Sandra PERKOVIĆ CRO 90 69.32 1243 
2. Shanice CRAFT GER 93 65.38 1171 PB
3. Gia LEWIS-SMALLWOOD USA 79 64.98 1163 SB
4. Nadine MÜLLER GER 85 64.37 1152 
5. Mélina ROBERT-MICHON FRA 79 63.65 1139 
6. Julia FISCHER GER 90 63.55 1137 
7. Yaimí PÉREZ CUB 91 62.04 1109 
8. Żaneta GLANC POL 83 60.33 1077 SB

  

 
 
Post as: 
 

Media

Videos (6)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (0)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Our News (0 of 32)

 

Our Photos (0 of 1009)

 

Our Blogs (0 of 0)

 

Our Videos (6 of 140)

 
Will Claye recorded a new personal best in the triple jump at the 2014 Prefontaine Classic
 
Elijah Greer finished second in the international 800 at the 2014 Prefontaine Classic
All (6)
 

Results

2014 Results - Prefontaine Classic
May 31 2014, 07:44 PM
 
new balance NYRR Coca-Cola Con Edison United Airlines U.S. Marines First Republic Bank AT&T USATF NYACRCano Events Muscle Milk New York Health & Racquet Club Coogan's Restaurant Academy Bus Lines

Contact

The Armory

Join the Community

Training at The Armory

On the Track | In the Classroom